Avrupa Topluluğu Markası (CTM) Türkiye'de Geçerli midir?

Marka tescilleri ülkesel sınırlara tabidir. Bir ülkede tescil edilmiş marka başka ülkede koruma sağlamaz (Paris Anlaşması'nın tanınmış markalara ve ticari ünvanlara verdiği hakları istisna olarak görmeliyiz).

Tescilin temel tanımına göre Türkiye'de yapılmış bir tescil Türkiye dışında bir hüküm ifade etmez. Aynı şekilde başka ülkede yapılmış marka tescili de Türkiye'de ve diğer ülkelerde koruma sağlamayacaktır.

Avrupa Topluluğu'nda tescil işlemlerini kolaylaştırmak için uygulanan Avrupa Topluluğu Markası da yukarıda açıkladığımız snırlamaya tabidir. Tek fark topluluk markasının Avrupa Topluluğu'na üye ülkelerde geçerli olmasıdır. Bu durum sanki marka 27 ülkede ayrı ayrı tescil edilmiş gibidir. Topluluk markası (CTM) topluluğa üye olmayan Norveç, İsviçre, Türkiye gibi ülkelerde koruma sağlamaz.

Topluluk marka tescili yapmış olan bir tescil sahibi markasının Norveç, İsviçre, Türkiye, vs... ülkelerde de korunmasını istiyorsa ayrıca başvuru yapmalıdır.

Share |
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon