İsim Tescil

İsim Tescil Nedir?

Ticaret alanında kullanılan ve firma yada şahıs şirketlerini tanıtmaya yarayan işaretler çoğunlukla isimlerden oluşmaktadır. Bu sebeple de bunların koruma altına alınmasına genel söyleyişte İSİM TESCİLİ yada İSİM PATENTİ denmektedir. Doğrusu MARKA TESCİLİ'dir. 

Bir ismin patenti yada tescili işlemi ortalama bir yılda tamamlanan bir işlemdir. İsim tescili başvuru tarihinden başlayarak 10 yıl koruma süresi kazandırır. 10 yıl sonunda MARKA YENİLEME yaparak ismin patentinin ilave 10 yıl daha devamı sağlanır. İsim tescili 10 yılda bir yenilendikçe koruma devam eder.

İsim tescilin koruma sınırı ülke sınırıdır. İsim hangi ülkede tescil edilmişse orada koruma sağlar. Şehirde tescil bölgede tescil gibi bir uygulama yoktur. 

İsim tescilini yabancı ülkeye genişletmek isteyen firmalar bunun için o ülkelerde başvuru yapmalıdır. Detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

İsim tescili başvurusu yapmadan önce ismin tescile uygun olup olmadığının araştırılması çok önemlidir. İsim tescilinin detayları ve araştırma için buraya tıklayınız.

Share |
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon