Marka Tescili

Marka tescili için sınıf tespiti, Marka araştırması, Marka tescili başvurusu, isim tescili, isim tescil sorgulama, Adres, Ünvan, Nev'i değişikliği  başvuruları, Veraset ve İntikal işlemleri, Marka takibi, Yayınlanan marka başvurularına itiraz işlemleri, Enstitü kararına karşı itiraz işlemleri, Yutdışında marka araştırma, Yurtdışında müstakil marka tescili başvurusu, Madrid Protokolü ve Anlaşması kapsamında uluslararası marka tescili başvurusu, Yabancı ülkede tescil edilmiş marka için marka takibi, Marka alanında hukuki hizmetler; tecavüzün giderilmesi, tecavüzün tespiti davaları, marka iptal davaları, Enstitü kararının iptali davaları...

Share |
Sayfalar : 1 2 3 4 5 6 7
Başka bir ülkede alınmış marka tescili Türkiye’de geçerli olur mu?

Bir marka ancak Türkiye’de Türk Patent Enstitüsü’ne yapılacak tescil başvurusu ile sahibini Türkiye’de de hak sahibi yapar. Başka ülkede alınmış marka tescil belgesi Türkiye'de koruma sağlamaz.

Dünya markası var mı?

Tüm dünyaya yayılmış herkesçe bilinen (örneğin; Coca Cola, Nike, Adidas, vs.) markalara dünya markası demekteyiz. Fakat bu kanunun belirlediği bir terim değil halk ağzında söylenegelen bir sözdür.

Tescilli markayı kullanma zorunluluğu var mıdır?

Başka bazı ülkelerde markanın kullanıldığının enstitüye tebliği gerekirken Türkiye’de böyle bir uygulama yoktur. Tescilli bir marka tescil edildiği mal ve hizmet konularında beş yıl süre ile devamlı olarak kullanılmazsa üçüncü şahısların markanın iptali için dava açma hakkı doğacaktır.

Bir firma sadece bir marka mı alabilir?

Bir firma sayısız marka tescili işlemi yapabilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur. Özellikle gıda sektöründe

Marka tescilinde koruma ne kadar sürer?

Marka tescilinde koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu sürenin bitimine altı ay kala yenileme süresi başlar.

Marka Takibi

Tescilli markanın haksız kullanımlara karşı korunabilmesi için tescil sahibine ve Türk Patent Enstitüsü'ne düşen görevler bulunmaktadır. Patent Enstitüsü'nün Görevi:

Marka Tescili Kategorisine Ait Tüm Yazılar
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon