QR Kodlar Marka olarak Tescil Edilir mi?

Bazı durumlarda QR kodlarının marka tescili ile korunması gerekir. Sebebini QR kodunun ne olduğunu ve nasıl üretildiğini anlatarak bulabiliriz.

QR kod ilk olarak Japonya'da geliştirilen "quick response" kelimelerinin kısaltması şeklinde kullanılır. Akıllı telefonların kameraları kullanılarak yapılan bir çeşit barkod işlemini tanımlamaktadır.

Genel görünümü itibariyle üç köşesinde karesel formlar ve kalan bölümünde rastgele siyah beyaz noktaların oluşturduğu kare şeklinde bir desen gibi görünen QR kodlar hepsi bu özellikleri gösterdiğinden ayırt edici niteliğe sahip değiller. Fakat son zamanlarda özel tasarlanmış QR kodlar da kullanılmaya başlanınca bu aynılık durumu ortadan kalkmaya başladı.

 
 

Dergi, afiş, reklam v.s. gibi yerlerde kullanılan QR kodlarını kullanarak bir internet sitesine yada hazır bilgiye kolayca ulaşmamız sağlanabiliyor. QR kodun taklidi de bu şekilde yapılabiliyor.

Yukarıda soldaki gibi bir QR kod genel bir form olduğu için herhangi bir firma ile özdeşleştirilmesi mümkün değil fakat sağdaki QR kod oluşturulduktan sonra üzerine tasarımsal efektler eklenmiş özel bir kod ve genel olarak diğer QR kodlardan açıkça farklı. Bu şekilde tasarlanmış bir QR kod kullanan bir firmanın özel tasarımı kolaylıkla başka bir QR koda uygulanabiliyor ve yukarıdaki görüntüye son derece yakın başka QR kodlar hazırlanabiliyor.

Bir QR kodu tanıyan kullanıcı ayırt edilemeyecek kadar benzer olan diğer QR kodu kolaylıkla asıl firma zannederek taklitçinin internet sitesine yönlenebilir. Bu durum marka taklidinin alanına giren bir sonuç yarattığı için klasik olanların değil ama özel tasarlanmış QR kodlarının marka tescili ile korunması gerektiğini düşünüyoruz.

Share |
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon