Avrupa Topluluğu Patenti – EPC

Özetle EPC Avrupa Patent Tescili Başvurusu Patent tescillerinin uluslararası işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla Avrupa Birliği ülkeleri tarafından oluşturulmuş  tescil yöntemidir. Avrupa Patenti tescillerinde tescile kadar olan tüm işlemler Avrupa Patent Bürosu tarafından yürütülür. Tüm işlemlerin Avrupa Patent Ofisi’nde yürütülmesi başvuru sahibine çok büyük ekonomik kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca bir kez tescil kararı verilmesi diğer ülkelerde olabilecek yanlış eksik incelemeler sebebiyle reddedilme durumlarından korunmayı sağlar.

Avrupa Patent Ofisi tarafından verilmiş patent tescili kararı üye ülkelerde artık tekrar değerlendirilmez. Geçerlilik kazanmak için ilgili ülkede gerekli işlemin(yıllık harç yatırma, istemlerin çevirisinin sunulması, vs.) yapılması yeterli olur.

Avrupa Patenti Üye Sayısı

Türkiye’nin de üye olduğu Avrupa Patent Sistemi Avrupa Birliği üyeleri ile sınırlı değildir. EPC Avrupa Patent Tescili Başvurusu kapsamında yer alan ülkeler:

BE Belçika
DE Almanya
FR Fransa
LU Luksemburg
NL Hollanda
CH İsviçre
GB İngiltere
SE İsveç
IT İtalya
AT Avusturya
LI Lihtenştayn
GR Yunanistan
ES İspanya
DK Danimarka
MC Monako
PT Portekiz
IE İrlanda
FI Finlandiya
CY Kıbrıs
TR Türkiye
BG Bulgaristan
CZ Çek Cumhuriyeti
EE Estonya
SK Slovakya
SI Slovenya
HU Macaristan
RO Romanya
PL Polonya
IS Izlanda
LT Litvanya
LV Latviya
MT Malta
HR Hırvatistan
NO Norveç
MK Kuzey Makedonya
SM San Marino
AL Arnavutluk
RS Sırbistan

Avrupa Patenti başvurusu bu bölgeye başvuranların tercih ettiği bir yoldur. Hatta Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bile başvuru sahipleri doğrudan Avrupa Patentini tercih etmektedir. Ulusal patent ofisleri Avrupa Patentleri karşısında ilk başvuru sayısında gerilemektedir. Son yıllarda yapılan başvuru sayıları 160-180 bin aralığında gerçekleşti. Son yıldaki istatistiği COVID-19 koşullarına da bağlamak mümkündür. Genel bir artış trendi Avrupa Patentlerinde istikrarlı bir şekilde devam etmekte. Dolayısıyla gelecek yıllarda başvuru sayısının yükselmesi şaşırtıcı olmayacaktır.


Topluluk patenti başvurularında araştırma, inceleme ve tescil işlemleri bir kez yapıldığı için diğer tescil türlerine göre en avantajlı yoldur. Tescil işlemleri burada tamamlandıktan sonra başvuru sahibi tescilin geçerli olmasını istediği ülkeler arasında seçim yaparak bu ülkelere dosyanın (gerekiyorsa) çevirisi ile birlikte başvuru yapar.

EPC Avrupa Patent Tescili hakkında daha detaylı bilgi için bize ulaşın.

Call Now Button