PCT Patent Tescili Nedir?

Kısaca, PCT Patent Başvurusu uluslararası patent tescili başvurusu işlemlerinin kolaylaştırılması, yabancı ülkelerde başvuru için zaman kazanılması ve yabancı ülkelerde patent başvuru maliyetlerinin düşürülmesi için kullanılan pratik bir başvuru sistemidir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Uluslararası patent tescilleri PCT (Patent Cooperation Treaty-Patent İşbirliği Anlaşması) kapsamında doğrudan Türk Patent ve Marka Kurumu’na uluslararası başvuru formu doldurularak ya da Uluslararası Kabul Ofisine online başvuru yolu ile yapılmaktadır. PCT başvurularının amacı yabancı ülkelerde patent tescilini kolaylaştırmaktır.PCT Patent Tescili

Neden PCT Tescil Başvurusu Yapılır?

Bu noktada, PCT’nin yarattığı kolaylığı iki bölümde açıklayabiliriz:

  • PCT patenti daha uzun sürede yabancı ülkelere genişletilebilir

Ulusal patent tescili başvurusu yapanlar bu başvurularını yabancı ülkelere genişletmek için ulusal başvurudan itibaren 12 ay içinde sonraki ülkede başvuru yapmalıdır. Fakat yeni olan bir buluşun henüz hangi ülkelerde değer kazandıracağı belirlenmemiş olabilir. Bu durumda başvuru sahibi bildiği tüm ülkelerde başvuru yaparak astronomik masraflar öder. Bu belirsizlik yüzünden bazı ülkelere giremeyen patent sahibi muhtemel kazançlardan geri kalabilir. 12 aylık süre hangi ülkelerde başvurulmasının doğru olacağına karar vermek için yeterli olmayabilir.

PCT başvurularında tescilin yabancı ülkelere genişletilmesi için tanınan süre ortalama 30 aydır. Bu süre nispeten uzundur. Başvuru sahibi bir yandan patenti ile ilgili pazarlama yapar ve hangi ülkelerde değer görürse buralara başvurusunu genişletir. PCT patent başvurularının sonraki ülkelere genişletilmesi süreleri ülkeden ülkeye değişmekle beraber önde gelen ülkelerde genellikle 30 aylık süre temel alınabilir. Avrupa Patentlerine PCT başvurusu üzerinden geçişte bu süre 31 aya uzar.

  • Bir kez araştırma raporu alındığı için toplam maliyeti düşürür

Ulusal patent tescili başvurularında işlemler

– başvuru

– araştırma

– yayın

– inceleme

– tescil

olarak yürütülür. Araştırma ve inceleme işlemleri ücretleri olan ve zaman alan işlemlerdir. PCT başvurularında bundan farklı olarak başvuru sırasında bir kez araştırma raporu talebi yapılır. PCT başvurusu sistemi içinde yer alan ülkeler PCT araştırma raporlarını kabul etmektedir. Bu sayede, sonraki ülkelere ulusal faz olarak giriş yapılırken oradaki Araştırma Raporu hazırlanması aşaması atlanarak sonraki aşamadan devam edilir. Dolayısıyla, Bu durum çok büyük bir maliyet avantajı sağlar.

Tek rapor tüm üye ülkeler tarafından kabul edileceğinden ülke başına maliyet büyük ölçüde azalmış olur. Ayrıca her ülkede araştırma raporunun tekrar hazırlanması aşamasından kurtulmuş olur. Başvuru sahibi bu sayede, bazı ülkelerde yılları bulan araştırma raporu hazırlanması süresini beklemez.

Ne Zaman PCT Başvurusu Yapılır?

PCT başvurusu ilk başvuru olarak henüz Türkiye’de başvuru yapılmamışken yapılabilir. O takdirde, PCT araştırma raporu hazırlandıktan sonra başvuru sahibi Türkiye’ye ulusal faz girişi ile tekrar giriş yapabilir.

Öncelikle, Patent ilk olarak Türkiye’de ulusal patent başvurusu olarak yapılmış olabilir. Başvuru tarihinden itibaren (Rüçhan tarihi) 12 ay içinde PCT başvurusu yapılmalıdır. Bu süre geçirilirse artık PCT başvurusu yapılamaz. Türkiye’de ulusal patent başvuru yapıp süresinde PCT tescil başvurusu yaptıktan sonra tekrar Türkiye’ye giriş yapmak da mümkündür. Bu yolun bazı avantajları bulunmaktadır.

Uluslararası patent tescili ile ilgili daha ileri detaylar için lütfen bize ulaşın

Call Now Button