PCT Patent Tescili

CT (Patent Cooperation Treaty) Kapsamında Uluslararası patent tescilleri doğrudan Türk Patent Enstitüsü’ne uluslararası başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. PCT başvurularının amacı yabancı ülkelerde patent tescilini kolaylaştırmaktır. PCT’nin yarattığı kolaylığı iki bölümde açıklayabiliriz:

1- PCT patenti daha uzun sürede yabancı ülkelere genişletilebilir

Ulusal patent tescili başvurusu yapanlar bu başvurularını yabancı ülkelere genişletmek için ulusal başvurudan itibaren 12 ay içinde yabancı ülkede başvuru yapmalıdır. Fakat yeni olan bir buluşun henüz hangi ülkelerde değer kazandıracağı belirlenmemiş olabilir. Bu durmda başvuru sahibi ya bildiği tüm ülkelerde başvuru yaparak astronomik masraflar öder yada belirsizlik yüzünden muhtemel kazançlardan geri kalır.

PCT başvurularında tescilin yabancı ülkelere genişletilmesi için tanınan süre 30+3 aydır. Bu süre nispeten uzun olduğundan başvuru sahibi bir yandan patenti ile ilgili pazarlama yapar ve hangi ülkelerde değer görürse buralara başvurusunu genişletir.

2- Bir kez araştırma raporu alındığı için toplam maliyeti düşürür

Ulusal patent tescili başvurularında işlemler

– başvuru

– araştırma

– yayın

– inceleme

– tescil

olarak yürütülür. Araştırma ve inceleme işlemleri ücretleri olan ve zaman alan işlemlerdir. PCT başvurularında bundan farklı olarak başvuru sırasında bir kez Araştırma talebi yapılır. Avrupa Patent Bürosundan alınan araştırma raporu PCT başvurusu kabul eden tüm ülkeler tarafından kabul edildiği için ulusal aşamaya geçince tekrar araştırma talebi yapılması gerekmez. Tek rapor tüm üye üğlkeler tarafından kabul edileceğinden ülke başına maliyet büyük ölçüde azalmış olur