Uluslararası Marka Tescili

Marka tescil işlemleri hangi ülkede yapıldıysa sadece o ülkede geçerli olan işlerdir. Türkiye’de yerleşik olan bir şahıs yada firma Türkiye’de yetkili kurum olan Türk Patent enstitüsü’ne (TPE) başvuru yaparak tescil talep ettiğinde bu tescil sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde hak sahipliği yaratır.

Aynı durum yabancı firmalar yada şahıslar için de geçerlidir. Örnek: Almanya’da yerleşik bir firma markasını Almanya’da tescil ettirdiği zaman bu tescil onu Türkiye’de veya herhangi başka bir ülkede hak sahibi yapmaz.

Firmalar markalarını hangi ülkelerde tescil ettirmek istiyorlarsa o ülkelere başvurarak tescil talebinde bulunmalıdır. Bu başvuru doğrudan ilgilendiğimiz ülkenin resmi kurumuna yada ülke uluslararası anlaşma imzalamış ise ulus

Doğrudan Başvuru

lararası kurumlar kullanılarak yapılır. Yurtdışında marka tescilleri çeşitli yollarla yapılmaktadır.

Tescil talep edilen ülkenin resmi kurumuna doğrudan başvurularak yapılan işlemdir. Marka tescili yapan her ülkeye bu şekilde başvuru yapılabilir. Ülkeler genel olarak yabancıların doğrudan kendileri adına yapacakları başvuruları kabul etmezler.

Uygulamada vatandaşı olmadığımız ülkelere yapacağımız doğrudan başvurular için o ülkede yerleşik olan yetkilendirilmiş bir marka patent vekili ile çalışmamız gerekir.

Her ülke vekil tayin etme işini kendi mevzuatına göre yürütmektedir. Bazı ülkelerde vekilin verdiği vekaletname formunu basitçe imzalamamız yeterli olurken bazı ülkelerde noter onaylı ekaletnamenin önce valilik ve sonrada elçilik tarafından onayı istenmektedir. Özellikle bazı arap ülkelerinde elçilik ücretleri tescil ücretinden çok daha fazladır.

Yabancı ülkelere doğrudan yapılacak başvurular genel olarak son çaredir. İlgilendiğimiz ülke herhangi bir kolaylaştırıcı uluslararası anlaşma imzalamışsa öncelikle o kanallar kullanılarak başvuru yapılır. İlgilendiğiniz ülkede tescil detayları ve maliyetler için buraya tıklayınız

Uluslararası Başvuru Kurumları Kullanılarak Başvuru

Madrid Protokolü ve Anlaşması: Yurtdışı marka tescili işlemlerinde en çok kullanılan yöntemdir. Türk Patent Enstitüsü’ne uluslararası evrak kullanılarak başvuru yapılır. TPE’ne verilen evrak iki ay içinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)ne gönderilir ve buradan ilgili ülkelere gönderilir. Başvuruyu alan her ülke kendi kanunlarına göre inceleme yapar ve kararını bildirir.

Mevcut yöntemler içerisinde en ucuz ve kolay başvuru yöntemi Madrid Sistemi’dir. Sisteme üye ülkeler:

ALMANYA SWAZİLAND
ANTIGUA BARDUDA ZAMBİYA
ARNAVUTLUK ST. MARTIN
AVUSTURYA VİETNAM
AZERBAYCAN FİLİPİNLER
BOSNA HERSEK İTALYA
BOTSWANA GANA
BUTAN KRALLIĞI JAPONYA
ÇEK CUMHURİYETİ YUNANİSTAN
FAS ESTONYA
FRANSA SAN MARİNO
HIRVATİSTAN TÜRKMENİSTAN
İRAN İZLANDA
İSPANYA St. EUSTATIUS VE SABA
ST. MARTİN BENELUX
KAZAKiSTAN ERMENİSTAN
KARADAĞ GÜNEY KORE
KENYA KÜBA
KIBRIS ÇİN
KUZEY KORE İSVEÇ
LATVİYA İNGİLTERE KRALLIĞI
LESOTO SİNGAPUR
LİBERYA KURAÇAO
LİHTENŞTAYN BAHREYN
LİTVANYA FİNLANDİYA
MACARİSTAN ABD
MADAGASKAR MOLDOVA
MAKEDONYA GÜRCİSTAN
MISIR SURİYE
MOĞOLİSTAN İRLANDA
MONAKO KIRGIZİSTAN
MOZAMBİK NORVEÇ
NAMİBYA İSVİÇRE
POLONYA BULGARİSTAN
PORTEKİZ İSRAİL
ROMANYA KOLOMBİYA
RUSYA FEDERASYONU AVUSTRALYA
SAO TOME AND PRINCIPE DANİMARKA
SIRBİSTAN TACİKİSTAN
SUDAN UKRAYNA
SİERA LEONE UMMAN SULTANLIĞI
SLOVAKYA BELARUS
SLOVENYA ÖZBEKİSTAN
AVRUPA BİRLİĞİ

Madrid Sisteminin en büyük avantajı her ülkenin kararının sadece o ülkeyi bağlamasıdır. Bir ülkede reddedilen başvuru başka ülkede kabul edilebilir. Madrid Protokolü ve Anlaşması hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız

Avrupa Birliği Topluluk Markası – CTM : Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkede yapılan bir tescil uygulamasıdır. Tek bir başvuru ile tüm ülkelerde tescil hakkı kazanılır. Çok basit ve ucuz bir yöntemdir. Topluluk markasının kolaylığı bir tarafa çok uygulanmamasının en temel sebebi tek bir tescil kararı olmasıdır.

Başvuru üye ülkelerden herhangi biri tarafından kabul edilmezse tüm topluluk için reddedilir. Örnek: İngiltere, Almanya ve Fransa’yla ticaret yapmakta olan bir firma topluluk markası için başvurduğunda başvurusu belki hiç ticareti olmayan Lihtenştayn’da da ayrıca incelenir ve reddedilebilir. O durumda marka tüm üye ülkelerde reddedilmiş olacaktır.
Topluluk Markası hakkında detaylı bilgi ve maliyetler için buraya tıklayınız

Afrika Fikri Mülkiyet Organizasyonu – OAPI : Bir kısım Afrika ülkesinin oluşturduğu birliktir. Tek bir başvuru ile üye ülkelerde tescil hakkı kazandırır.
Üye ülkeler:

BENİN
BURKİNA-FASO
ÇAD
EKVATORYAL GİNE
FİLDİŞİ SAHİLLERİ
GABON
GİNE
GİNE BİSSAU
KAMERUN
KONGO
MALİ
MORİTANYA
NİJER
ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ
SENEGAL
TOGO

OAPI ülkelerinde marka tescili için detaylar ve maliyetler hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız

Afrika Bölgesel Fikri Sınai Haklar Organizasyonu (ARIPO)
Başka bir grup Afrika ülkesi de OAPI dışında bu grubu oluşturmuş bulunmaktadır. Burada da ülkeler seçilerek istenen ülkelerde markanın istenen sınıflarda tescili sağlanabilir.

Üye ülkeler:

Botswana  Gambia
Lesotho  Ghana
Liberia  Kenya
Malawi  Mozambique
Namibia  Rwanda
Swaziland  Sierra Leone
Tanzania  Sudan
Uganda  Zambia
Zimbabwe

Sol sütundaki ülkelere ARIPO üzerinden doğrudan başvuru yapılabilirken sağ sütunda bulunan ülkelere sistem üzerinden ulusal başvuru yapmak gerekiyor.

ARIPO ülkelerinde marka tescili için detaylar ve maliyetler hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız