Marka Takibi

Tescilli markanın haksız kullanımlara karşı korunabilmesi için tescil sahibine ve Türk Patent Enstitüsü’ne düşen görevler bulunmaktadır.

Patent Enstitüsü’nün Görevi:

Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yaparak ilgili olduğumuz sınıfta tescil ettirdiğimiz markanın aynısı yada ayırt edilemeyecek kadar benzerleri için başka kişi yada firmaların yapacağı başvurular kabul edilmeyecektir.
Fakat; markaların birbiri ile ayırt edilemeyecek kadar benzer olması durumu herkese göre değişiklik arz eder. Bazı kimselerce çok benzer görülecek iki marka başka kimseler tarafından benzer görülmeyebilir.

Bu sebeple Türk Patent Enstitüsü kendi inceleme işlemini tamamladıktan sonra marka tescili talebini her ay hazırladığı Resmi Marka Bülteni’nde yayınlayarak üçüncü şahısların itirazına açmaktadır.

Marka Tescili Sahibinin Görevi

Markamızın özgün yapısını korumak ve her türlü haksız kullanım ve iltibasın önüne geçebilmek için tescil işleminin  tamamlanmasının yanı sıra ayrıca aylık yayınlanan resmi marka bültenlerinin de takip edilerek muhtemel kötü niyetli başvuruları henüz tescili kesinleşmeden itiraz yolu ile önlememiz gerekir.

OPTİMUM PATENT OFİSİ aylık yayınlanan bültenleri müşterileri adına inceleyip kötü niyetli başvurulara süresinde itiraz ederek müşterilerinin markalarının tam ve etkin korunmasını sağlamaktadır.

Markaların takibi konusunda daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız

Marka Tescillerinin Yayınlanması:
Türk Patent Enstitüsü yapılan marka tescili başvurularını inceleyip marka değerlendirme kriterlerine göre uygun görürse aylık yayınladığı Resmi Marka Bültenlerinde itirazlara açıyor. Yayınlandıktan sonra üç ay süre ile bu markalara itiraz edilebiliyor.

İtiraz edilmezse marka kesinleşiyor ve başvuru sahibi belge düzenleme ücretini yatırarak marka tescil belgesini alıyor.

Enstitü markaları değerlendirirken kendi ölçülerine göre yayınına ve sonra tesciline karar vermiş olsa dahi bir marka tescilli yada daha önce tescil için başvurulmuş bir markaya karıştırılma ihtimali yaratacak ölçüde yada ilişkisi varmış intibaı yaratacak ölçüde benzer olabilir. Bu durumda eski tescil yada başvuru sahibinin itiraz hakkı bulunmakta.

Yayınların Takibi:
Çok çeşitli işlerin arasında tescil sahiplerinin marka bültenlerini alıp sayfa sayfa inceleyerek (2-3 bin sayfa olabiliyor bültenler) benzer marka aramalarını bekleyemeyiz. Çoğunlukla markaya benzer markayı görmez ve iş işten geçtikten sonra haksız tescilden haberdar olur.

Patent Ofisinin Takibi:
Patent ofisleri bu noktada aksiyon kazanıyor. Yayınlanan bültenleri eski tescillerle karşılaştırarak benzer gördükleri markaları eski tescil sahiplerine bildiriyorlar ve itiraz etmek isteyenleri bilgilendirmiş oluyorlar.

Temelde iyi bir çaba olması gereken bu hizmet iki sonuç doğuruyor:

1- Marka itirazı işini bir sektör gibi gören patent ofisleri en ufak bir benzerlikte firmaları panikleterek gerekmediği halde bazı başvurulara itiraz ettirebilmekteler. Bu da Türk Patent Enstitüsü’nde gereksiz iş yükü yarattığı gibi firmalara devamlı olarak gönderilen bu tür yazılar yada mesajlar zamanla bir duyarsızlık yaratabiliyor.

2- Aynı firmaya tekrar tekrar benzer marka uyarısı gönderen patent ofisleri bir süre sonra duyarsızlaşan firmaya benzer marka bildirimi yapmaktan vazgeçiyorlar ve bu noktada gerçekten kötü niyetli bir başvuru olduğunda atlayabiliyorlar.

Firmaların markalarını takiple korumaları gerekiyor ama bunun rastgele gönderilen pazarlama mesajları ile değil bir anlaşma çerçevesinde olması lazım.

Biz optimum patent ofisinde bir anlaşma ile sorumluluğumuza aldığımız markalarla ilgili olarak aylık raporlar hazırlıyoruz. Ücretle alınan bir hizmet olması sebebiyle sıkılıp vazgeçme gibi bir durum söz konusu olamaz.