Uluslararası Marka Tescili

Uluslararası marka tescil başvurusu Türkiye’de yerleşik kişi ya da firmaların Türkiye’de Türk Patent Kurumu nezdinde marka tescili yaptırdıkları gibi diğer ülkelerde de marka sorgulama yapıp uygunsa tescil başvurusu yaparak marka korumasını genişletmesi işlemidir. Yani hangi ülkede marka tescili isteniyorsa orada başvuru yapılması gerekir.

Basitçe marka tescil işlemleri hangi ülkede yapıldıysa sadece o ülkede geçerli olan işlerdir. Dolayısıyla Türkiye’de yerleşik olan bir şahıs ya da firma Türkiye’de yetkili kurum olan Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TPTO) başvuru yapar ve tescil talep eder. Böylece alınan tescil sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde hak sahipliği yaratır.

Aynı durum yabancı firmalar ya da şahıslar için de geçerlidir. Örneğin Almanya’da yerleşik bir firma markasını Almanya’da tescil ettirdiği zaman bu tescil onu Türkiye’de ya da herhangi başka bir ülkede hak sahibi yapmaz.

Firmalar markalarını hangi ülkelerde tescil ettirmek istiyorlarsa o ülkelere başvurarak tescil talebinde bulunmalıdır. Bu başvuru doğrudan ilgilendiğimiz ülkenin resmi kurumuna ya da ülke uluslararası anlaşma imzalamış ise uluslararası kurumlar kullanılarak yapılır. Yani uluslararası marka tescil başvurusunu çeşitli yollarla yapabilirsiniz.

Yabancı Ülkeye Doğrudan Marka Tescil Başvurusu

Kısaca tescil talep edilen ülkenin resmi Marka Tescil Ofisine doğrudan başvurularak yapılan işlemdir. Yani her ülkeye Marka tescili için bu şekilde başvuru yapılabilir. Bununla beraber ülkeler genel olarak yabancıların doğrudan kendileri adına yapacakları başvuruları kabul etmezler.

Vekil İle Çalışma Zorunluluğu

Uygulamada vatandaşı olmadığımız ülkelere yapacağımız doğrudan başvurular için o ülkede yerleşik olan yetkilendirilmiş bir marka patent vekili ile çalışmamız gerekir. Aynı şekilde Türkiye’de de yabancılar doğrudan Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka tescil başvurusu yapamaz, yani bizler gibi Marka Vekillerinden destek almak zorundadırlar.

Bazı Ülkeler Vekaletname İçin Elçilik Onayı İstemektedir

Her ülke vekil tayin etme işini kendi mevzuatına göre yürütmektedir. Bazı ülkelerde vekilin verdiği vekaletname formunu basitçe imzalamamız yeterli olurken bazı ülkelerde noter onaylı vekaletnamenin önce valilik ve sonrada elçilik tarafından onayı istenmektedir. Özellikle bazı arap ülkelerinde elçilik ücretleri tescil ücretinden çok daha fazladır. Dolayısıyla vekaletnamenin elçilik onay işleri bir kaç gün aldığından başvuru işlemleri hazırlık ve kargo süreleri hesaplanarak düşünülmelidir.

Başka bir deyişle, yabancı ülkelere doğrudan yapılacak başvurular genel olarak son çaredir. Öncelikle ilgilendiğimiz ülke herhangi bir kolaylaştırıcı uluslararası anlaşma imzalamış mı diye bakılır. Ardından varsa o kanallar kullanılarak başvuru yapılır. İlgilendiğiniz ülkede tescil detayları ve maliyetler için iletişim

Uluslararası Marka Başvuru Kurumları Kullanılarak Marka Başvurusu

Madrid Protokolü ve Anlaşması

Madrid Protokolü ülkeleri marka tescili Yurtdışı marka tescil işlemlerinde en çok kullanılan yöntemdir. Türk Patent ve Marka Kurumu’na hangi ülkelerde tescil talep edildiği belirtilerek başvuru yapılır. TürkPatent’e verilen evrak iki ay içinde Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO)ne gönderilir ve buradan ilgili ülkelere gönderilir. Başvuruyu alan her ülke kendi kanunlarına göre inceleme yapar ve kararını bildirir.

Mevcut yöntemler içerisinde en ucuz ve kolay başvuru yöntemi Madrid Sistemi’dir.

Madrid Sistemine üye ülkeler

ABDKOLOMBİYA
AFGANİSTANKURAÇAO
AFRIKA FİKRİ MÜLKİYET ORGANİZASYONU (OAPI)KUZEY KORE
ALMANYAKUZEY MAKEDONYA
ANTIGUA BARDUDAKÜBA
ARNAVUTLUKLAOS
AVRUPA BİRLİĞİLATVİYA
AVUSTRALYALESOTO
AVUSTURYALİBERYA
AZERBAYCANLİHTENŞTAYN
BAHREYNLİTVANYA
BELARUSMACARİSTAN
BENELUXMADAGASKAR
BOSNA HERSEKMALAVİ
BOTSWANAMALEZYA
BREZİLYAMEKSİKA
BRUNEİMISIR
BULGARİSTANMOĞOLİSTAN
BUTAN KRALLIĞIMOLDOVA
CEZAYİRMONAKO
ÇEK CUMHURİYETİMOZAMBİK
ÇİNNAMİBYA
DANİMARKANORVEÇ
ENDONEZYAÖZBEKİSTAN
ERMENİSTANPAKİSTAN
ESTONYAPOLONYA
ESWATINIPORTEKİZ
FASROMANYA
FİLİPİNLERRUANDA
FİNLANDİYARUSYA FEDERASYONU
FRANSASAMOA
GAMBİYASAN MARİNO
GANASAO TOME AND PRINCIPE
GUERNSEYSIRBİSTAN
GÜNEY KORESİERA LEONE
GÜRCİSTANSİNGAPUR
HIRVATİSTANSLOVAKYA
HİNDİSTANSLOVENYA
İNGİLTERE KRALLIĞISt. EUSTATIUS VE SABA
İRANST. MARTIN
İRLANDAST. MARTİN
İSPANYASUDAN
İSRAİLSURİYE
İSVEÇSWAZİLAND
İSVİÇRETACİKİSTAN
İTALYATAYLAND
İZLANDATRİNİDAD TOBAGO
JAPONYATUNUS
KAMBOÇYATÜRKMENİSTAN
KANADAUKRAYNA
KARADAĞUMMAN SULTANLIĞI
KAZAKiSTANVİETNAM
KENYAYUNANİSTAN
KIBRISZAMBİYA
KIRGIZİSTANZİMBABVE

Avrupa Birliği Topluluk Markası – CTM

Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkede yapılan bir tescil uygulamasıdır. Burada tescil sayesinde tek bir başvuru ile tüm ülkelerde marka tescil hakkı kazanılır. Dolayısıyla, Avrupa Birliği markası çok basit ve ucuz bir marka tescil yöntemidir. Topluluk markası son derece kolay bir tescil yoludur çünkü tescil ve yenileme işlemlerini basitleştirmiştir ama bu kolaylığının yanında bir zorluğu da bulunmaktadır. Avrupa Birliği markasının birliğe üye tüm ülkelerde kabulü zorunludur.

Özetle, Madrid Sisteminin en büyük avantajı her ülkenin kararının neticede sadece o ülkeyi bağlaması iken topluluk markası uygulamasında örnek olarak bir üye ülkede reddedilen başvuru bu sebeple, diğer ülkelerde bir engel yoksa da reddedilir ve uluslararası marka tescil başvurusu Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerde reddedilir. Sonuç itibariyle, topluluk markası iyi bir hazırlığın ardından iyi bir tescil yolu olarak kullanılabilir.

Avrupa Birliği Markasının Tescili

Topluluk Markası başvurularında tüm üye ülkelerin marka tescilini onaylaması gerekir demiştik. Bu sebeple, topluluk markasına başvuru yapmadan önce markanın tüm üye ülkelerde tescile uygun olduğu konusunda olabildiğince emin olmaya çalışmak gerekir. Bu da detaylı bir marka araştırması yapılmasını ve tüm üye ülkelerde tescil sistemi konusunda bilgi sahibi olmayı gerekli kılar. Topluluk Markası hakkında detaylı bilgi ve maliyetler için iletişim

Afrika Fikri Mülkiyet Organizasyonu – OAPI

Kısaca, Bir kısım Afrika ülkesinin oluşturduğu ve marka tescilinde kolaylık sağlayan birliktir. Anlaşma sayesinde tek bir başvuru ile üye ülkelerde tescil hakkı kazandırır.
Üye ülkeler:

BENİN
BURKİNA-FASO
ÇAD
EKVATORYAL GİNE
FİLDİŞİ SAHİLLERİ
GABON
GİNE
GİNE BİSSAU
KAMERUN
KOMOROS
KONGO
MALİ
MORİTANYA
NİJER
ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ
SENEGAL
TOGO

OAPI ülkelerinde marka tescili için detaylar ve maliyetler hakkında bilgi almak için iletişim

Afrika Bölgesel Fikri Sınai Haklar Organizasyonu (ARIPO)
Kısaca, OAPI dışında başka bir grup Afrika ülkesi de bir ortak başvuru grubu oluşturmuş bulunmaktadır. Burada da ülkeler seçilerek sonuçta istenen ülkelerde markanın istenen sınıflar için tescili sağlanabilir.

Üye ülkeler:

Botswana
Cape Verde
Eswatini
Gambia
Ghana
Kenya
Lesotho
Liberia
Malawi
Mauritius
Mozambique
Namibia
Rwanda
Sao Tome and Principe
Seyşeller
Sierra Leone
Somalia (the Harare Protocol üyesi değil)
Sudan
Swaziland
Tanzania
Uganda
Zambia
Zimbabwe

Uluslararası marka tescil başvurusu konusunda daha detaylı bilgi almak ve başvuru için lütfen bize ulaşın

Uluslararası marka tescillerinde devlet destekleri hakkında detaylı bilgi için blog sayfamıza bakabilirsiniz.

Call Now Button