Irak’ta Marka Tescili

Irak’ta marka tescili için Irak Marka ve Patent Kurumuna ulusal marka tescili başvurusu yapmak gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken husus Irak’ta marka tescili için birden fazla başvuru yapmak zorunda olmamız.

Irak ülkede yaşanan savaş sonrasında yeni iç düzenlemeler ile özerk bölgeler halinde yönetiliyor. Bir merkezi yönetim olmakla beraber özerk bölgeler de kendi yönetim alanları içinde sınai mülkiyet hakları alanında düzenlemeler yapabiliyor.

Irak marka tescili

Buna örnek olarak ülkenin kuzeyinde Irak Kürdistanı adıyla da bir yönetim var ve kendi yetki bölgesinde ayrıca marka tescili veriyor. Dolayısıyla Irak’ta marka tescili yapmak isteyen başvuru sahipleri eğer ülkenin kuzeyinde de ticari faaliyet yürütecekse burada ayrıca marka tesciline ihtiyaç duyuyor.

Bugün itibariyle Irak Madrid Protokolü gibi bir anlaşma imzalamış değil. Bu sebeple alternatif bir tescil yolu bulunmadığından bir seçim şansımız da yok. Irak’ta marka tescili istiyorsak doğrudan Irak Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapmamız gerekiyor.

Yabancılar Irak’ta kendileri tescil başvurusu yapamıyorlar. Tıpkı bizde olduğu gibi Irak’ta da yabancılar ancak bir vekil temsili ile tescile başvuru yapabilir.

Marka Tescili İçin Hangi Bilgi ve Belgeler Gerekli?

Yabancıların marka tescil başvurusu için ihtiyaç duydukları evraklar:

  • Başvuru sahibinin adı ve adresi
  • Markanın bir kopyası
  • Marka tesciline konu olan mal ve/veya hizmetler
  • Noter huzurunda yeminli tercümesi ile imzalanmış, valilik onayı ve elçilik onayı alınmış vekâletname
  • Eğer başvuru 5. Sınıfı da kapsıyorsa markanın merkez ülkede tescilli olduğunu gösterir tescil belgesinin elçilik onaylı kopyası.

Irak’ta marka tescil işlemleri ortalama iki yıl sürüyor. Kelime markalarla ilgili olarak marka araştırması mümkün ama bu işlem Türkiye’de olduğu gibi online yapılamıyor.

Irak’ta marka tescil belgesi 10 yıl için veriliyor. 10 yılda bir yenileme yaparsak tescil hakkımız devam ediyor.

Irak’ta da tescilli markayı sahibi kullanmak zorunda Irak için kullanma süresi iki yıl. Marka iki yıl süre ile kullanılmazsa kullanmama sebebiyle iptal tehlikesi baş gösteriyor. Dolayısıyla kötü niyetli başvuru sahiplerinin yüksek maliyetleri göze alarak markayı da kullanmaları gerekiyor.

Erbilde marka tescili

Irak’ın tamamında marka tescili için kaç başvuru gerekir?

Genel bir marka koruması kazanmak için iki başvuru yeterlidir. Birini Bağdat’ta bulunan merkezi kuruma diğerini de Irak Kürdistanı’nda ilgili kuruma yapmak gerekir. Yukarıda listelediğimiz başvuru evrakı her iki tescil başvurusu için hazırlanmalıdır.

İki adet başvuru ve iki adet tescil belgesi iki adet marka tescil maliyeti anlamına geliyor. Dünyada sadece Irak’ta değil Filistin ve Tanzanya’da da iki ayrı tescil belgesi alınarak tescil hakkı elde ediyoruz.

Irak’ta marka tescili ile ilgili diğer detaylar için lütfen bizimle buradan iletişime geçin.

Call Now Button