Marka Tescili Faydalı Bilgiler

Patent marka tasarım tescili başvurularına girişmeden önce, başvuru işlemleri devam ederken ve tescil tamamlandıktan sonra hakların korunması için pratik bilgiler:

1- Marka tescili için seçtiğiniz marka taklitçilerinize bir fırsat kaynağı olmasın

Marka tescillerinde seçilen markanın ayırt edici gücü ne kadar yüksekse koruma yeterliği de o ölçüde artar. Örneğin; “ŞİŞLİ CAFE” adını “yiyecek içecek sunulması hizmetleri” sektöründe marka olarak seçen bir girişimci

  • ŞİŞLİ LOKANTASI
  • ŞİŞLİ OCAKBAŞI
  • ŞİŞLİ KANATÇISI
  • ŞİŞLİ DÖNER…

markalarının da başkaları tarafından kullanılabileceğini ve kendisinin bunlara sadece ŞİŞLİ kelimesine dayanarak engel olamayacağını bilmelidir. Aynı durum kişi adları için de geçerlidir. Örnek olarak; MEHMET DÖNER markasını seçtiğimiz zaman başkalarının da:

  • MEHMET LOKANTASI
  • MEHMET USTA OCAKBAŞI
  • KEBAPÇI MEHMET….

gibi markaları kullanabileceğini ve bunlara engel olamayabileceğimizi hatırda tutmak doğru olacaktır.

2- Markanızın doğru sınıfta tescil edildiğine emin olun

Marka tescillerinde tescilin yapılacağı sınıf ya da sınıfların tespiti son derece önemlidir. Marka sınıflandırma listesine bakıldığında 1’den 45’e kadar sıralanmış liste ve her bir sıra numarası altında mal ya da hizmet listesi görülür. Çoğu zaman marka sınıfları numaraları ile anılmaktadır. Marka tescili başvurusu yapanlar genel olarak bir sınıf numarası belirterek örneğin;

“9. sınıfta marka tescili yaptık”, “44. sınıfta marka tescili yaptık”

gibi ifadelerle başvurularını tarif etmektedir. Bu durum bir belirsizlik yaratır. Örnek olarak 44. sınıfı alalım. Bu sınıfta şu hizmetler bulunur:

“44.SINIF
Tıbbi hizmetler.
Güzellik bakımı hizmetleri.
Veterinerlik ve hayvan üretme, besicilik, nalbantlık ile ilgili hizmetler.
Tarım, bahçecilik ve ormancılıkla ile ilgili hizmetler; peyzaj tasarımı hizmetleri.
İşyeri ve personel sağlığı ile ilgili danışmanlık hizmetleri.”

44. sınıfta tescil başvurusu yapan bir hastane başvurusunda sınıfın tamamını seçebilir ve yukarıda görülen tüm alt sınıfları başvuruya dahil edebilir. Başvurunun sonucunda marka kısmen kabul edilerek yalnızca

Veterinerlik ve hayvan üretme, besicilik, nalbantlık ile ilgili hizmetler.

hizmetleri için tescil edilirse hala 44. sınıfta tescil edilmiş olur ama tıbbi hizmetlerde tescil edilmemiş olduğundan aslında marka tescil edilmemiştir. Tescil sahibi ben 44. sınıfta marka tescili sahibiyim tıbbi hizmetlerde bu sınıfta öyleyse markam tescillidir diyemez. Marka Tescil Belgesi üzerinde Tıbbi Hizmetler yazmıyorsa markanız bu alanda tescilli değildir.

Patent marka tasarım tescili işlemleri ve genel olarak fikri sınai haklar alanındaki merak ettikleriniz için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button