Patent Sorgulama

Freedom to Operate (Faaliyet Serbestliği) Araştırması

Patent sorgulama işlemleri çeşitli şekillerde olabiliyor. Bunlar arasında firmalar için yeni ürünleri piyasaya sunmadan önce en önemle uygulanması gereken patent sorgulama türü “freedom to operate” araştırmasıdır.

Freedom-to-Operate araştırmalarının ne kadar önemli ve gerekli olduğuna bir örnek bugünlerde yaşandı. Avustralya menşeli işitme cihazı üreticisi Cochlear University Of Pitts burgh tarafından üniversitenin 2009 yılında tescil ettiği bir patentin ihlal edildiği gerekçesiyle ABD’nde mahkemeye verildi.

freedom to operate araştırması

Cochlear patent taklidi konusunda daha önce de mahkemede mücadele etmek zorunda kalmıştı. Alfred E. Mann Foundation for Scientific Research ve Advanced Bionics LLC. Cochlear’ı patent haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle mahkemeye vermiş ve sonuçta Cochlear 280 milyon USD tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Firma her iki davada da ürünleri piyasaya sunduktan sonra kendisine açılan davanın ardından patentlerden haberdar olmuş görünüyor. Önceki davada patent hakkını ihlal etmediğini iddia etmişti fakat bu savunma yeterli olmadı. Bu durumda firmaya ve Araştırma-Geliştirmeden sorumlu kişilere şu soru sorulmalı:

Ürün piyasaya sunulmadan önce böyle bir riskin varlığından haberdar olabilirler miydi?

Patent veri tabanı herkese açıktır ve makul bir araştırma ile piyasaya sunacağınız ürün için tehdit olacak geçerli patentleri görerek kararlar alabilirsiniz. Bu kararlar

  • Ürünü piyasaya vermemek,
  • Bazı özelliklerden vazgeçmek,
  • Eğer geçerli bir ya da daha fazla patent varsa bunları iptal etmenin yolunu araştırmak
  • Geçerli patentlerin tescil süreleri bitmek üzere ise ürünün piyasaya sunulmasını bu tarihe göre ayarlamak
  • Ürünün piyasada tutunabilmesi için mutlak gerekli ise geçerli patentle ilgili lisans görüşmeleri yapmak
  • Ürünün hangi ülkelerde patentli olduğunu tespit ederek patentin geçerli olmadığı ülkelerde yatırım yapmak

olabilir.

freedom to operate araştırması
Patent Sorgulama size yeni fırsatların kapılarını açabilir

Freedom To Operate Araştırması Nedir?

Freedom to Operate araştırması kavramı Türkiye için yeni olduğundan çoğu zaman İngilizce tabiri Türkçe gibi kullanıyoruz. Herkes de kendisine göre bir çeviri yaptığı için henüz ortaklaşmış ve yerleşmiş bir karşılığı yok. Biz “faaliyet serbestliği araştırması” demeyi uygun görüyoruz. “Operasyon serbestliği araştırması” şeklinde kullananlar da var.

Faaliyet serbestliği araştırması derken yeni bir ürünü piyasaya sürerken o ürünle ilgili olarak ticaret yaptığımız ülkede geçerli bir ya da daha fazla geçerli patent olup olmadığını araştırmayı anlıyoruz. Bir ürün birden fazla parçadan oluşacağından bir üründe birden fazla patent ya da patent konusu olabiliyor.

Faaliyet Serbestliği Araştırmasını Nasıl Yaparız?

  • Öncelikle araştırma konularımızı tespit ediyoruz.
  • Araştırmamız sırasında kullanacağımız anahtar kelimeleri ve patent sınıflarını belirliyoruz
  • Ardından hangi ülkeler ile ilgileniyorsak onları belirliyoruz.
  • Belirlediğimiz ülkelerde halen geçerli olan patentler içerisinde bize engel olacak patentleri tespit etmek için araştırıyoruz.

Bir müvekkilimize bir tarihte tanınan bir otomotiv şirketinden bir satın alım talebi gelmişti. Müvekkil talep edilen ürünün bir firma adına patentli olduğunu tahmin ediyordu. Yaptığımız araştırmada bir patentin var olduğunu ama kısa süre önce 20 yıllık koruma süresinin sona erdiğini tespit ettik.

Otomotiv firması patent veri tabanını müvekkilimizden iyi izliyordu. Kullandığı tüm ürünler için patent izleme yapıyordu ve patent tekelinden kurtulduğu an bunu değerlendiriyordu.

Faaliyet Serbestliği Araştırmasının Yararları Neler?

Faaliyet serbestliği araştırması size ticari faaliyetiniz sırasında ne gibi fırsatlardan yararlanacağınızı gösterir. Ayrıca, hangi piyasalarda nasıl ürünlerle bulunacağınızı bu yolla öğrenirsiniz.

Patent vekili sadece patent ya da faydalı model başvurularınızı takip eden biri değildir. Özellikle AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) ve ÜR-GE (Yeni ürün geliştirme) faaliyeti olan firmalar için patent vekili bu süreçlerin bir parçasıdır.

Patent vekilinizle yeni ürünlerle ilgili olarak verilen siparişleri görüşün. AR-GE stratejinizi belirlerken mutlaka patent vekilinizin rehberliğinden yararlanın.

Özellikle, AR-GE faaliyetini düşündüğümüz zaman patent araştırmalarının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Firmalar çok yüksek maliyetlere katlanarak zaten var olan bilgiyi yeniden araştırmaya zaman ve para harcıyorlar. Patent vekiline ödeyeceğiniz küçük bir araştırma ücreti sizi milyonluk AR-GE maliyetlerinden veya ÜR-GE masrafından kurtarabilir.

Faaliyet serbestliği araştırmaları ve genel olarak patent araştırma hakkında daha detaylı bilgi için bize ulaşın.

Call Now Button