Endüstriyel Tasarımların Uluslararası Tescili için Lahey (HAGUE) Sistemi

Uluslararası Tasarım Tescili Lahey Sistemi Endüstriyel Tasarım tescillerinin uluslararası tescilini kolaylaştırmak amacıyla marka tescillerinde kullanılan Madrid Protokolü Sistemine benzer şekilde Lahey Sistemi (hague system) oluşturulmuştur. Başvuru sahipleri Bu sistemi kullanarak tek bir başvuru ile sisteme üye olan ülkelerde uluslararası tasarım tescili yapabilirler.uluslararası tasarım tescili için Lahey Sistemi

Uluslararası Tasarım Tescili Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Uluslararası endüstriyel tasarım tescili işlemleri de yalnızca tescilin alındığı ülkelerde koruma sağladığı için diğer ülkelerde de koruma istiyorsak süresinde buralarda başvuru yapmalıyız. Bu süreyi yeniliğin sona erdiği tarih olan ilk başvurunun yapıldığı tarihe 12 ay ekleyerek hesaplarız. Basitçe 01 Haziran 2000 tarihinde başvurusu yapılan bir tasarım için diğer ülkelerde son başvuru tarihi 01 Haziran 2001 olurdu.

Lahey Sisteminin Faydası Nedir?

Lahey Sistemi uygulaması kolay ve maliyeti son derece düşük bir tescil yoludur. Önceki durumda başvuru sahipleri tasarım tescili istedikleri ülkelerde tek tek başvuru yaparak her bir ülkede vekalet ücreti ödemek durumunda kalıyordu. Lahey Sistemi uygulamasında bir başvuru Ulusal ofis(TPE) eliyle kabul edilmekte ardından uluslararası tescil ofisine ulaştırılmakta ve buradan ilgili ülkelere gönderilmektedir.

Lahey Sistemi ile verilen tasarım tescilleri de tıpkı diğer tescillerde olduğu gibi bir kez diğer ülkeye ulaştıktan sonra o ülkenin tescil kurallarına tabidir. Her ülke kendi kanun ve yönetmeliklerine göre yapılan tasarım başvurusunu inceler ve kararını verir. Bu noktada her ülkenin tasarım tescil sisteminin farklı olabileceğini akılda tutmak gerekir. Örnek olarak ABD’de aynı anda birden fazla tasarım için başvuru yapılamamaktadır. Türkiye’de iki adet tasarım için tescile başvuran bir başvuru sahibi ABD’yi de içine alacak şekilde bir Lahey başvurusu yaparsa başvurusunda bir bölme isteği ile karşılaşabilir.

Ayrıca, bazı ülkeler fotoğraf ya da resim kullanılarak yapılan başvuruları kabul ederken diğerleri mühendislik çizim programları ile hazırlanmış en az 6-7 vektörel çizimle çizimi başvuru kabul etmektedir. Dolayısıyla hangi ülkelere başvuru yapılacaksa o ülkenin tasarım tescili hakkında önceden bilgi sahibi olmak son derece yararlı olacaktır.

Başvuru Bir Ülkede Reddedilirse Ne Olur? 

Uluslararası Tasarım Tescili Lahey-La Hague Sistemi’nde de çeşitli sebeplerle geçici red kararları verilebilir. Bu kararlara karşı itiraz hakkı bulunmaktadır. Bir kez red kararı ile karşılaşınca artık o ülkede bir vekil tayin ederek itiraz işlemlerine devam etmek gerekir. Dolayısıyla itiraz işlemleri için Lahey Sistemi kullanılamayacaktır. Çok rastlanmasa da bu gibi durumlara karşı hazırlıklı olmak için diğer ülkelerde yine de bağlantıları olan ofislerin tercih edilmesi yararlı olabilir.

Lahey Tasarımlarının Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Lahey Sisteminin bir diğer avantajı da yenileme işlemlerinin kolay hale gelmiş olmasıdır. Beş yıllık koruma süresinin sonunda başvuru isterse tescilini tescil edilmiş olduğu tüm ülkelerde yenileyebilir. Yenileme işlemi yine Sistem kullanılarak yapıldığı için ülkelerde teker teker işlem yapılması gerekmez ve tescilin devamı basitçe sağlanabilir. Yenileme sırasında da başvuruda olduğu gibi ülke başına ücret ödendiğinden istersek tescilin geçerli olduğu ülke sayısını azaltabiliriz ama arttıramayız.

Nerelere Başvuru Yapabiliriz?

Bu işlemler için sonraki ülkelerde bir vekil görevlendirilmesi gerekmez ve işlem sadece resmi harçlar yatırılarak tamamlanır. Lahey Sistemine üye ülke sayısı sürekli artmaktadır.

2021 Sisteme üye ülkeler:

Afrika Fikri Sınai Haklar Organizasyonu (OAPI)MoğolistanFinlandiya
ArnavutlukNamibyaİngiltere
ErmenistanNorveçİsrail
AzerbaycanPolonyaJaponya
Bosna HersekMoldovaKamboçya
BotswanaRomanyaKuzey Kore
BulgaristanSao Tome and PrincipeGüney Kore
HırvatistanSırbistanMonako
DanimarkaSingapurKaradağ
MısırSlovenyaMeksika
EstonyaİspanyaRusya Federasyonu
Avrupa Birliği (RCD)Umman SultanlığıRuanda
FransaİsviçreSan Marino
GürcistanSuriyeSurinam
AlmanyaKuzey MakedonyaTacikistan
GanaTürkiyeTürkmenistan
MacaristanUkraynaTunus
İzlandaBruneiAmerika Brileşik Devletleri
KırgızistanBenelüksVietnam
LatviyaBelarusSamoa
LihtenştaynBelize
LitvanyaKanada

Uluslararası Tasarım Tescili Lahey Sistemi başvurusu için bilgi almak için bize ulaşın. Hangi ülkeye nasıl başvuru yapılacağı konusunda detaylı bilgilendirme yapalım.

Call Now Button