Patent Nedir?

Teknik buluşlar yada geliştirmelerin detaylarının kamu ile paylaşılması karşılığı olarak elde edilen ve sahibine 20 yıla kadar tekel hakkı veren bir tescil işlemidir.

Bir buluş yada geliştirmenin patent hakkı elde edebilmesi için üç özelliği taşıması gerekir:

Patent nedir? diye sorulduğu zaman aslında faydalı model nedir diye de sorulmuş olur. Patent nedir sorusu cevaplandırıldığında buluşların 20 yıla kadar buluşçu adına korunmasını sağlayan sisteme ulaşılır fakat patentin ilerideki aşamalarından olan inceleme talebinden vazgeçildiği zaman 7 yıl koruma süresi kazandıran incelemesiz patent koruması sağlanmış olur. Ayrıca patent başvurusunda araştırma ve inceleme talebinden vazgeçilerek yapılacak başvuruda faydalı model koruması elde edilir.

  • Buluş yada geliştirme yeni olmalıdır.
    Buluşun yeni olması başvurudan önce herkesin ulaşabileceği şekilde kamuya sunulmamış olması anlamı taşır. Başvuru sahibinin başvurudan bir yıl önceye kadarki açıklamaları yeniliği bozmaz fakat başka kişilerin yapmış olduğu açıklamalar yeniliğe zarar verebilir.
  • Endüstriyel olarak üretilebilir olmalıdır.
    Aynı şekilde üretilemeyen yani tekil olarak ortaya çıkmış ürünler özellikle sanat eserleri patent ile korunamazlar.
  • Teknikte bir aşama kaydetmiş olması gereklidir.
    Buluşun yapıldığı meslek alanında ortalama düzeyde uzman olan bir kişinin kolayca ulaşabileceği bir sonuç patent korumasını hak eder bir buluş düzeyi olmadığını gösterir.